Organic supplements, certified natural cosmetics and more!
Welcome to R&C store!
Free shipping over €60.00

Your cart

Your cart is empty

Undecided? Browse our bestsellers.

Hair Care

Hair care collection

31 Results

31 Results

ALVIANA 3in1 Coco Hair Care, 150 ml

3-in-1 conditioner, mask & leave-in with organic coconut oil

€5,52

Unit price
€3,68 per 100ml

€5,52

Unit price
€3,68 per 100ml

2CY COSMETICS Shampoo Aloe Vera, 200 ml

Energising shampoo with scents of rosemary and olives.

from €11,02

Unit price
per

from €11,02

Unit price
per

I+M Volume Shampoo for Fine Hair | Organic Care
Sold out

I+M Volume Shampoo for Fine Hair | Organic Care

Vegan organic volume shampoo for fine hair

€2,00

Unit price
per

€2,00

Unit price
per

I+M Repair Shampoo for Dry Hair | Organic Hair Care
Sold out

I+M Repair Shampoo for Dry Hair | Organic Hair Care

Vegan organic repair shampoo for dry hair

€2,00

Unit price
per

€2,00

Unit price
per

I+M Balance Shampoo for Oily Hair | Organic Care
Sold out

I+M Balance Shampoo for Oily Hair | Organic Care

Vegan organic balancing shampoo for oily hair

€2,00

Unit price
per

€2,00

Unit price
per

ALVIANA Daily Care Micellar Shampoo, 200 ml

Gentle Micellar Shampoo for Sensitive Hair & Scalp — COSMOS BDIH

€3,62

Unit price
€1,81 per 100ml

€3,62

Unit price
€1,81 per 100ml

SPEICK Natural Aktiv Shampoo Regeneration & Care 75 ml

Regenerating Shampoo | Argan Oil & Black Oat | Dry Hair

€6,89

Unit price
per

€6,89

Unit price
per

ALVIANA Natural Volume Shampoo, 200 ml

Volume Shampoo with Organic Lemon Balm — Silicone-Free, COSMOS BDIH

€3,62

Unit price
€1,81 per 100ml

€3,62

Unit price
€1,81 per 100ml

GRN Shampoo Volume, COSMOS ORGANIC, 300 ml
New

GRN Shampoo Volume, COSMOS ORGANIC, 300 ml

€14,58

Unit price
per

€14,58

Unit price
per

GRN Shampoo Anti-dandruff, COSMOS ORGANIC, 300 ml
New

€14,58

Unit price
per

SPEICK Natural Aktiv Shampoo with caffeine 75 ml
Sold out

SPEICK Natural Aktiv Shampoo with caffeine 75 ml

Caffeine & argan oil shampoo for nourished, shiny hair

€6,89

Unit price
per

€6,89

Unit price
per

SPEICK Natural Aktiv Shampoo Balance & Freshness 75 ml

Balancing Shampoo for Oily Hair | 75 ml

€6,89

Unit price
per

€6,89

Unit price
per

SPEICK Natural Aktiv Shampoo Regeneration & Care 75 ml sale
New

SPEICK Natural Aktiv Shampoo Regeneration & Care 75 ml sale

Regenerating Shampoo | Argan Oil & Black Oat | Dry Hair

Regular price €6,89 €2,00

Unit price
per

Regular price €6,89 €2,00

Unit price
per

SPEICK Natural Aktiv Shampoo Balance & Freshness 75 ml sale
New

SPEICK Natural Aktiv Shampoo Balance & Freshness 75 ml sale

Balancing Shampoo for Oily Hair | 75 ml

Regular price €6,89 €2,00

Unit price
per

Regular price €6,89 €2,00

Unit price
per

Green packaging of Petit & Jolie shampoo and body bar on a beige background
Petit Jolie shampoo and body bar packaging on a green background
New

Petit&Jolie baby shampoo & body bar, 65g sale

Regular price €8,09 €2,00

Unit price
€3,08 per 100g

Regular price €8,09 €2,00

Unit price
€3,08 per 100g

Bottle of Petit & Jolie hair and body shampoo on a beige background
Bottle of Petit & Jolie hair and body shampoo on a light green background
New

Petit&Jolie baby hair & body shampoo, 200ml sale

Regular price €8,09 €2,00

Unit price
€1,00 per 100ml

Regular price €8,09 €2,00

Unit price
€1,00 per 100ml

Petit & Jolie hand wash bottle on a beige background
Petit & Jolie hand wash bottle on a green background with text about gentle, natural cleansing.
New

Petit&Jolie hand soap 250 ml sale

pH-neutral natural hand soap — 100% natural, vegan

Regular price €6,74 €2,00

Unit price
€0,80 per 100ml

Regular price €6,74 €2,00

Unit price
€0,80 per 100ml

ALVIANA Natural Volume Shampoo, 200 ml sale
New

ALVIANA Natural Volume Shampoo, 200 ml sale

Volume Shampoo with Organic Lemon Balm — Silicone-Free, COSMOS BDIH

€2,00

Unit price
€1,00 per 100ml

€2,00

Unit price
€1,00 per 100ml

GRN Hair oil, COSMOS ORGANIC, 50 ml
New

GRN Hair oil, COSMOS ORGANIC, 50 ml

€9,94

Unit price
per

€9,94

Unit price
per

GRN Conditioner Gloss & Moisture, COSMOS ORGANIC, 200 ml
New

€16,54

Unit price
per

GRN Conditioner Repair & Care, COSMOS ORGANIC, 300 ml
New

€16,54

Unit price
per

GRN Shampoo Sensitiv, COSMOS ORGANIC, 300 ml
New

GRN Shampoo Sensitiv, COSMOS ORGANIC, 300 ml

€14,58

Unit price
per

€14,58

Unit price
per

GRN Shampoo Moisture, COSMOS ORGANIC, 300 ml
New

GRN Shampoo Moisture, COSMOS ORGANIC, 300 ml

€14,58

Unit price
per

€14,58

Unit price
per

GRN Shampoo Gloss, COSMOS ORGANIC, 300 ml
New

GRN Shampoo Gloss, COSMOS ORGANIC, 300 ml

€14,58

Unit price
per

€14,58

Unit price
per

Bio Men Kaerel set

€30,21

Unit price
per

€30,21

Unit price
per

Petit&Jolie hand soap 250 ml

pH-neutral natural hand soap — 100% natural, vegan

€6,74

Unit price
€2,70 per 100ml

€6,74

Unit price
€2,70 per 100ml

Petit&Jolie baby shampoo & body bar, 65g

€8,09

Unit price
€12,45 per 100g

€8,09

Unit price
€12,45 per 100g

Petit&Jolie baby hair & body shampoo, 200ml

€8,09

Unit price
€4,05 per 100ml

€8,09

Unit price
€4,05 per 100ml

Hair care from Alviana

Micellar Shampoo & 3in1 Coco Hair Care Duo — NATRUE & BDIH

€7,62

Unit price
per

€7,62

Unit price
per

Vitalkind Girl Shiny Shampoo & Conditioner | Soft & Tangle-Free — 200ml

Silk protein 2-in-1 for soft, shiny & tangle-free hair

€14,04

Unit price
€7,02 per 100ml

€14,04

Unit price
€7,02 per 100ml

Vitalkind Boy Shiny Shampoo & Conditioner | Soft & Tangle-Free — 200ml

Silk protein 2-in-1 for soft, shiny & tangle-free hair

€14,04

Unit price
€7,02 per 100ml

€14,04

Unit price
€7,02 per 100ml