Organic supplements, certified natural cosmetics and more!
Welcome to R&C store!
Free shipping over €60.00

Your cart

Your cart is empty

Undecided? Browse our bestsellers.

Facial care

88 Results

88 Results

4 ELEMENTS FOR LIFE 24h Cream, 50 ml

Light 24h anti-aging face cream with organic aloe & hyaluronic acid

€15,13

Unit price
€30,26 per 100ml

€15,13

Unit price
€30,26 per 100ml

SpiruSkin Hyaluron Eye & Face Essence | Roll-on — 10ml

Hyaluronic acid & ArgirelineĀ® roll-on serum for eyes & face

€19,16

Unit price
per

€19,16

Unit price
per

GRN Cleansing Foam Daily Cleansing

€12,82

Unit price
per

€12,82

Unit price
per

I+M Sun Protect Tinted Facial Sunscreen SPF 30 – Medium Tone
Sold out

I+M Sun Protect Tinted Facial Sunscreen SPF 30 – Medium Tone

Tinted mineral SPF 30 facial sunscreen for medium skin tones

Regular price €22,62 €2,00

Unit price
per

Regular price €22,62 €2,00

Unit price
per

ALVIANA Ageless Q10 Day Cream, 50 ml

Anti-Wrinkle Day Cream with Q10, Organic Aronia & Hyaluronic Acid

€6,10

Unit price
€12,20 per 100ml

€6,10

Unit price
€12,20 per 100ml

Vitalkind Girl Moisturizing Face Cream | Hydrating & Protective — 50ml

Hyaluron & vitamin E face cream for sensitive girls' skin

€13,95

Unit price
€27,90 per 100ml

€13,95

Unit price
€27,90 per 100ml

SpiruSkin Intensive Cream | Deeply Regenerating & Nourishing — 50ml

Intensive spirulina cream for mature & very dry skin

€15,05

Unit price
per

€15,05

Unit price
per

SpiruSkin Balancing Cream | Mattifying & Balancing — 60g

Mattifying spirulina cream for oily & combination skin

€15,05

Unit price
per

€15,05

Unit price
per

I+M Sun Protect Facial Sunscreen SPF 30 – Mineral & Waterproof
Sold out

I+M Sun Protect Facial Sunscreen SPF 30 – Mineral & Waterproof

Mineral SPF 30 facial sunscreen with waterproof formula

Regular price €21,36 €2,00

Unit price
per

Regular price €21,36 €2,00

Unit price
per

GRN Mascara Long Lashes black onyx, Cosmos Organic 9 ml
New

€11,64

Unit price
per

SPEICK Thermal Sensitiv Micellar Water
Sold out

SPEICK Thermal Sensitiv Micellar Water

€7,51

Unit price
per

€7,51

Unit price
per

Skincare bottle labeled '4 Elements' on a beige background
Sold out

4 ELEMENTS FOR LIFE 24h Cream, 50 ml sale

Light 24h anti-aging face cream with organic aloe & hyaluronic acid

Regular price €15,13 €2,00

Unit price
€4,00 per 100ml

Regular price €15,13 €2,00

Unit price
€4,00 per 100ml

GRN Kajal Pencil grass green, Cosmos Organic
New

GRN Kajal Pencil grass green, Cosmos Organic

€5,35

Unit price
per

€5,35

Unit price
per

GRN Kajal Pencil stone grey, Cosmos Organic
New

GRN Kajal Pencil stone grey, Cosmos Organic

€5,35

Unit price
per

€5,35

Unit price
per

GRN Eyebrow Pencil coffee, Cosmos Organic
New

GRN Eyebrow Pencil coffee, Cosmos Organic

€6,24

Unit price
per

€6,24

Unit price
per

GRN Bakuchiol & Spirulina Serum,  COSMOS ORGANIC, 30 ml
New

€27,26

Unit price
per

GRN 4x Hyaluronic Acid & Q10 Night Cream,  COSMOS ORGANIC, 50 ml
New

€24,34

Unit price
per

Vitalkind Girl Sensitive Face Wash | Gentle Daily Cleansing — 200ml

Gentle daily face wash for sensitive girls' skin

€13,41

Unit price
€6,71 per 100ml

€13,41

Unit price
€6,71 per 100ml

Vitalkind Boy Ultra Sensitive Face Wash | Fragrance-Free Daily Cleansing — 200ml

Fragrance-free face wash for ultra-sensitive boys' skin

€15,92

Unit price
€7,96 per 100ml

€15,92

Unit price
€7,96 per 100ml

SPEICK Thermal Sensitiv Night Cream
Sold out

SPEICK Thermal Sensitiv Night Cream

€10,27

Unit price
per

€10,27

Unit price
per

SPEICK Thermal Sensitiv Hyaluronic Acid Serum
Sold out

SPEICK Thermal Sensitiv Hyaluronic Acid Serum

€20,59

Unit price
per

€20,59

Unit price
per

SPEICK Thermal Sensitiv Day Cream
Sold out

SPEICK Thermal Sensitiv Day Cream

€10,27

Unit price
per

€10,27

Unit price
per

ALVIANA Simply Pure 24h Cream, 50 ml

Minimalist 24h Face Cream for Sensitive & Reactive Skin

€5,35

Unit price
€10,70 per 100ml

€5,35

Unit price
€10,70 per 100ml

ALVIANA Happy Rose 24h Cream, 50 ml

24h Rose Face Cream with Organic Rose Water & Hyaluronic Acid

€5,52

Unit price
€11,04 per 100ml

€5,52

Unit price
€11,04 per 100ml

ALVIANA Ageless Beauty Mask 2x7,5 ml

Intensive Anti-Ageing Face Mask with Q10 & Organic Aronia

€1,97

Unit price
€13,13 per 100ml

€1,97

Unit price
€13,13 per 100ml

SpiruSkin Intensive Cream jar and packaging on a beige background
SpiruSkin Intensive Cream with packaging on a green background
New

SpiruSkin Intensive Cream | Deeply Regenerating & Nourishing — 50ml sale

Intensive spirulina cream for mature & very dry skin

Regular price €15,05 €2,00

Unit price
per

Regular price €15,05 €2,00

Unit price
per

SpiruSkin Balancing Cream jar and box on a beige background
SpiruSkin Balancing Cream with packaging on a teal background
New

SpiruSkin Balancing Cream | Mattifying & Balancing — 60g sale

Mattifying spirulina cream for oily & combination skin

Regular price €15,05 €2,00

Unit price
per

Regular price €15,05 €2,00

Unit price
per

SpiruSkin Hyaluron Eye & Face Essence | Roll-on — 10ml sale
New

SpiruSkin Hyaluron Eye & Face Essence | Roll-on — 10ml sale

Hyaluronic acid & ArgirelineĀ® roll-on serum for eyes & face

Regular price €19,60 €2,00

Unit price
per

Regular price €19,60 €2,00

Unit price
per

SpiruSkin Nutritive Cream | Deep Nourishing & Regenerating — 50ml sale
New

SpiruSkin Nutritive Cream | Deep Nourishing & Regenerating — 50ml sale

Rich spirulina cream to nourish & regenerate skin

Regular price €15,84 €2,00

Unit price
per

Regular price €15,84 €2,00

Unit price
per

Vitalkind moisturizing face cream for boys with packaging on a beige background
Vitalkind moisturizing face cream for boys on a blue background
New

Vitalkind Boy Moisturizing Face Cream | Hydrating & Protective — 50ml sale

Hyaluron & vitamin E face cream for sensitive boys' skin

Regular price €14,10 €2,00

Unit price
€4,00 per 100ml

Regular price €14,10 €2,00

Unit price
€4,00 per 100ml

Vitalkind moisturizing face cream for girls with packaging on a beige background
Vitalkind moisturizing face cream for girls on a pink background
New

Vitalkind Girl Moisturizing Face Cream | Hydrating & Protective — 50ml sale

Hyaluron & vitamin E face cream for sensitive girls' skin

Regular price €13,95 €2,00

Unit price
€4,00 per 100ml

Regular price €13,95 €2,00

Unit price
€4,00 per 100ml

Vitalkind Ultra Sensitive Face Wash for boys on a beige background
Vitalkind ultra sensitive face wash for boys on a light green background
New

Vitalkind Boy Ultra Sensitive Face Wash | Fragrance-Free Daily Cleansing — 200ml sale

Fragrance-free face wash for ultra-sensitive boys' skin

Regular price €15,92 €2,00

Unit price
€1,00 per 100ml

Regular price €15,92 €2,00

Unit price
€1,00 per 100ml